KONST / Litografier / Färglitografi 7336322
*
nr 733 6322
Färglitografi
Reinhold, Ljunggren, Man, motivets mått: 11 x 15
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 januari 2012
kl 17:02:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/12 20:00:41
1
100 kr
9/1 15:41:04
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad ljunggren man reinhold
-
5130 Färglitografi
Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:21
-
2083 Färglitografi
Leif Nielsen (1920-2004), Danmark. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:43
-
5374 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:19
-
5370 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:12
-
7078 Färglitografi
Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:48
-
6071 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad e..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:18
*
Färglitografi
nr 733 6322
Färglitografi
Reinhold, Ljunggren, Man, motivets mått: 11 x 15
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 januari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/12 20:00:41 | 1 | 100 kr |
9/1 15:41:04 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad ljunggren man reinhold
-
5130 Färglitografi
Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:21 -
2083 Färglitografi
Leif Nielsen (1920-2004), Danmark. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:43 -
5374 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:19
-
5370 Färglitografi
Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:12 -
7078 Färglitografi
Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:48 -
6071 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad e..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:18